Leczenie komórkami macierzystymi staje się coraz bardziej popularne na całym świecie, również w Polsce. Czym są komórki macierzyste? Do leczenia jakich chorób się je wykorzystuje? I czy jest to skuteczna metoda? O tym w poniższym artykule.
Leczenie komórkami macierzystymi – Trochę teorii
Komórki macierzyste dają ogromne możliwości medyczne. Co w nich tak wyjątkowego? Charakteryzują się one dwiema wyjątkowo ważnymi cechami:
- mają potencjalnie nieograniczoną liczbę podziałów,
- możliwość różnicowania się do innych typów komórek.
Ludzkie komórki macierzyste są bardzo plastyczne dlatego mogą zastąpić niemal każdy rodzaj komórek znajdujących się w naszym organizmie. Mają one również zdolność do samo regeneracji. Skąd się one biorą? Znajdują się głównie w tkance tłuszczowej, ale również w wątrobie, szpiku kostnym, tkance mięśniowej czy w krwi pępowinowej i obwodowej. Leczenie komórkami macierzystymi ma bardzo szerokie zastosowanie. Jakie?
Komórki macierzyste a medycyna
Komórki macierzyste pobiera się bezpośrednio z organizmu pacjenta za pomocą nowoczesnego sprzętu. Następnie przeszczepia się je w miejsce chore, które wymaga regeneracji tkanki. Choroby, do których leczenia wykorzystuje się tę metodę to między innymi:
- ostra białaczka szpikowa,
- przewlekła białaczka limfatyczna,
- samoistna nadpłytkowość,
- rak piersi,
- ciężka złożona niewydolność układu odpornościowego.
Komórki macierzyste są również bardzo potrzebne w medycynie estetycznej oraz ortopedii.
Komórki macierzyste w ortopedii
Wiele osób odczuwa ból związany z przebytą kontuzją. Komórki macierzyste w ortopedii wykorzystuje się przy urazach stawów, mięśni, więzadeł, złamaniach oraz schorzeniach stawów kolanowych i biodrowych. W związku z tym, że mają cenne właściwości są bardzo skuteczne w walce z chorobowo zmienionymi miejscami pacjenta.
Takie leczenie jest w Polsce znane od 2007 roku i od tego czasu cały czas nabiera tempa. Mówi się, że to przyszłość medycyny. Być może kiedyś przestaniemy się dzięki nim starzeć.