Domki bez pozwolenia na budowę jako atrakcyjne budownictwo

Domki bez pozwolenia na budowę

Domki modułowe stają się coraz popularniejsze w polskim budownictwie. Jest to nie tylko świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o postawienie domku letniskowego, ale również domu całorocznego. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czym charakteryzują się domki modułowe.

Domki bez pozwolenia na budowę – domki bez formalności

Domki bez pozwolenia na budowę to nieruchomości do 35 metrów kwadratowych. Jest to świetna alternatywa nie tylko dla domków letniskowych, ale również dla obiektów całorocznych. Ta forma budownictwa pozwala na postawienie obiektu w krótki czasie, a co ważniejsze z minimum formalności. Uproszczone procedury oraz brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, powodują, że jest to atrakcyjna forma budownictwa w tych czasach.

Domki na zgłoszenie – niezbędna dokumentacja

Domki na zgłoszenie wymagają złożenia formularza w miejscowym starostwie lub urzędzie miasta. Odpowiedzialny za to jest miejscowy wydział architektoniczno-budowlany.

Zgłoszenie obejmuje: zakres i sposób wykonywania robót oraz przewidywany termin rozpoczęcia budowy.

Do zgłoszenia powinno dołączyć się również:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • szkice lub rysunki obrazujące zamierzenia budowlane,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej,
  • prośba o natychmiastowe rozpatrzenie wniosku.

21 dni – jest to czas dla starosty na rozpatrzenie decyzji.

Domki na zgłoszenie

Domki mieszkalne do 70 metrów kwadratowych

Obecnie możliwe jest postawienie domu mieszkalnego, którego powierzchnia wynosi do 70 metrów kwadratowych, na zasadzie pozwolenia na budowę. Budynek mieszkalny, który nie wymaga pozwolenia określany jest wolnostojącym, nie więcej niż dwukondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych. Jego obszar powinien w całości mieścić się na działce, na której został zaprojektowany, a budowa powinna mieć cel zaspokojenia osobistych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Prawo to jest ogromnym uproszczeniem dla osób, które w szybki sposób i bez zbędnych formalności chcą wybudować atrakcyjny obiekt budowlany.